8 Temmuz 2010 Perşembe

karabulutlar dizisi


Dostoyevski’nin, baba oğul ve kardeşlerin çatışması merkezinde çizdiği insanlık durumunu etkileyici bir dille anlatan ünlü eseri ‘Karamazov Kardeşler’, 1930’lu yılların Türkiye’sinde geçen bir dönem dizisi olarak ekranlara gelmeye hazırlanılıyor.

Med Yapım’ın yapımcılığında, ‘Karabulutlular’ adıyla çekilmesi planlanan dizide Erdal Özyağcılar, ilk kez ‘kötü bir baba’ olarak seyircinin karşısına çıkacak. ‘Yabancı Damat’ ve ‘Elveda Rumeli’ gibi dizilerde başarılı bir performans sergileyen Erdal Özyağcılar, dizide ‘Baba Karamazov’ rolünü canlandıracak. Senaryo ve cast çalışmalarının sürdüğü dizi, Çanakkale’nin Küçükkuyu beldesinde, Kaz Dağları’nın yamacına kurulmuş tarihi antik dönemlere kadar uzanan Adatepe köyünde çekilecek. Dizi, Dostoyevski’nin aile içi çatışmayı kaleme aldığı romanının bire bir uyarlaması olmayacak.

Dizideki hikaye, 19. yüzyılda geçen romanın aksine 1930 yıllarda ve Türkiye’de yaşanacak. Dizi, anne sevgisi ve baba düşmanlığı ana temasının yanında yan hikayelerle farklı bir boyuta taşınacak. Ünlü yazarın romanı, 1958 yılında ‘The Brothers Karamazov’ adıyla beyazperdeye aktarılmış ve başrolünde Lee J. Cobb oynamıştı.

Baba ve oğullar arasındaki amansız savaşı, ince psikolojik tahlillerle irdeleyen Dostoyevski’nin romanı, 1958 yılında ‘The Brothers Karamazov’ adıyla beyazperdeye aktarılmış ve başrolünde büyük kardeşi canlandıran Yul Brayner oynamıştı. Filmde babayı ise Lee J. Cobb canlandırmıştı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder